Стаття 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого спʼяніння. Тобто, будь-яка фізична особа, яка сідає за кермо автомобіля у такому стані, порушує законодавство та підпадає під адміністративну відповідальність згідно з цією статтею.
Однак, слід зазначити, що на практиці почастішали випадки, коли представники патрульної поліції зловживають владними повноваження та не маючи на те обґрунтованих правових підстав складають протоколи за ст. 130 КУпАП, навіть тоді коли особа не має явних ознак спʼяніння. А тому важливо розуміти особливості притягнення особи до адміністративної відповідальності за цією статтею. В цій інформаційній статті детальну інформацію надає наш адвокат по 130 ст. КУоАП Харчук Олександр Петрович
Які санкції передбачає ст. 130 КУпАП?
Основна санкція за порушення ст. 130 КУпАП передбачає застосування штрафів до винної особи, а також позбавлення права керування транспортними засобами на встановлений термін.
Якщо водій притягується до відповідальності за ст. 130 КУпАП вперше, то розмір штрафних санкцій, який до нього може бути застосований складає 17 000 тисяч гривень, також порушника позбавляють водійських прав на 1 рік.
Якщо ж особа притягується до відповідальності за ст. 130 КУпАП повторно, то сума штрафних санкцій зростає до 34 000 тисяч гривень, з обовʼязковим позбавленням прав на 3 роки. Також додатково в порушника можуть вилучити транспортний засіб або застосувати адміністративний арешт терміном на 10 діб.
Таким чином, санкція за вчинення правопорушення за ст. 130 КУпАП є досить суворою, оскільки передбачає одночасне накладення штрафу та позбавлення особи водійських прав на встановлений чинним законодавством термін.
Яка процедура накладення штрафу та позбавлення прав?
Загальна процедура позбавлення водійського посвідчення та накладення штрафних санкцій за порушення ст. 130 КУпАП включає в себе такі основні кроки, а саме:
- Проведення огляду на стан спʼяніння. Якщо у представника патрульної поліції є підстави вважати, що водій перебуває в стані спʼяніння (наприклад, має запах алкоголю з порожнини рота чи наявна нерозбірлива мова тощо), то він може ініціювати проведення огляду такої особи. Огляд на визначення стану спʼяніння проводиться на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального приладу (наприклад, Драгер) або в закладі охорони здоровʼя. Водій транспортного засобу має право самостійно обрати спосіб проведення огляду на визначення стану спʼяніння.
Памʼятайте! Безпідставна відмова від проходження огляду на стан спʼяніння прирівнюється до порушення ст. 130 КУпАП.
- Складання протоколу про адміністративне правопорушення. Після того як був проведений огляд на стан спʼяніння та за його результатами було встановлено, що дійсно водій транспортного засобу перебуває в стані алкогольного чи наркотичного спʼяніння, то тоді представники патрульної поліції складають протокол про вчинення адміністративного правопорушення. В цьому протоколі вони зобовʼязані зазначити всі обставини справи, існуючі докази та перелік свідків. Особа на яку було складено протокол має право зазначити власні пояснення щодо ситуації, яка склалася та отримати копію протоколу. Після цього протокол про вчинення адміністративного правопорушення за ст. 130 КУпАП передають до суду.
- Судовий розгляд справи. Представники патрульної поліції не мають владних повноважень самостійно накладати на особу штрафні санкції чи позбавляти її прав за вчинення правопорушення за ст. 130 КУпАП. Відповідні повноваження мають лише суди 1 інстанції, а тому вони приймають кінцеве рішення по справі та встановлюють чи дійсно особа перебувала в стані алкогольного чи наркотичного спʼяніння, а також позбавляють її водійського посвідчення.
Висновки
Таким чином, притягнення особи до відповідальності за ст. 130 КУпАП передбачає достатньо багато особливостей, які потрібно обовʼязково розуміти на практиці. А тому, якщо ви хочете найкращим чином захистити власні права та інтереси під час притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП, то за таких обставин варто звертатися за допомогою до кваліфікованих фахівців з адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Ми проаналізуємо всі обставини вашої справи та ретельно перевіримо дотримання процесуальних норм під час складання протоколу, а також допоможемо побудувати ефективну стратегію захисту в суді. В результаті ви отримаєте не лише якісну правову допомогу, а й реальну можливість уникнути неправомірного притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП.